Havacılık

Havacılık Alfabesi

Giriş

          Havacılıkla ilgili olan ilk yazımızda bu işin alfabesinden başlayarak, size havacılık alfabesi hakkında birkaç bilgi vereceğim. Havacılık Alfabesi

Tarihi

          Alfabenin geçmişi 1927 yıllarına dayanmakta olup asıl standartlaşması ve kullanımı II. Dünya Savaşı sonrası 1956 yıllarına dayanmaktadır. 1956 yılında ABD silahlı kuvvetleri ve NATO, NATO fonetik alfabesi olarak bilinen alfabeyi kabul ettiler. Farklı dillerde iletişim kuran havacıların daha kolay anlaşabilmesi, telaffuz ve tonlama hatalarının önüne geçebilmek için harflere isimler verildi ve karışıklığa sebebiyet vermemesi için standartta bağlandı. Türkiye’de biri Ulaştırma Bakanlığı, ikincisi Genelkurmay Başkanlığı, diğeri İngilizce olmak üzere 3 tür fonetik alfabe kullanılmaktadır.

Nedir, Ne İşe Yarar?

          Uluslararası havacılık dili İngilizce olarak kabul edildiği için aslında havacılığa ait bir alfabe değilde İngiliz Latin Alfabesinin belirli kelimeler kullanarak kodlanmasıdır. 26 harf ve 10 rakamdan oluşur. Bu alfabe ICAO Fonetik Alfabesi, NATO Fonetik Alfabesi veya Uluslararası Telsiz Yazım Alfabesi gibi adlar alır. Tek kullanım alanı havacılık değil aynı zamanda amatör telsizcilik ve denizcilik gibi alanlardada kullanılır.

Kodlama nasıl yapılır

          Şimdi birkaç örnekle kodlamanın nasıl yapıldığını pekiştirelim. Uçakları tescilini ve diğer uçaklardan ayrımını sağlamak kuyruk ismi adı altında adlandırılar. TC-PEG isimli kuyruk numarası ilk iki harfi milliyetini yani Türkiye Cumhuriyetini temsil eder. Diğer harfler ise tescil numarasıdır. Şimdi bunları nasıl kodlayacağımızı inceleyelim.

T(Tango) C(Charlie) – P(Papa) E(Echo) G(Golf)

          Uçaklarda olduğu gibi benzer kodlamalar havalimanları içinde geçerlidir. Dalman havalimanın İCAO kodu LTBS’dir. Şimdi bu kodu inceleyelim.

L(Lima) T(Tango) B(Bravo) S(Sierra)

Kullanım Amaçları

          Kulanım amaçlarının başında aksan, telsizde oluşacak herhangi bir teknik sorun v.b. durumlarda iletişim sırasında yaşanacak iletişim sorunlarını en aza indirmeyi amaçlar

İletişim Sebebiyle Oluşmuş Havacılık Kazaları

  • Tenerife Airport Disaster (1977) 583 can kaybı
  • American Airlines Flight 965 (1995) 159 can kaybı 
  • Singapore  Airlines Flight 006 (2000) 83 can kaybı 
  • Linate Airport Disaster (2001) 118 can kaybı 

          Not: İngilizce 9 rakamı okunurken Almancadaki “hayır(nein)” kelimesiyle karışmaması için “niner” olarak telaffuz edilir. 4 rakamı okunmasını daha kolaylaştırmak için fower şeklinde okunmasını söylemişlerdir. En ilginç olanını son sakladım. 5 Rakamı İngilizcede ateş etmek anlamıyla karıştırılmaması için “fife” şeklinde telaffuz edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor's choice